Bose Tarihçesi

Bose Corporation, 1964 yılında, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Elektrik Mühendisliği Bölümü profesörlerinden, Dr. Amar G. Bose tarafından kurulmuştur. MIT’de doktora çalışmaları yaptığı 1950’lerde, Dr. Bose yeni bir stereo sistemi almaya karar verir. Ancak, etkileyici teknik özellikleri olan hoparlörlerin, canlı performansların gerçekliğini yansıtmaktan çok uzak olduğunu görmesi, onda oldukça büyük bir düş kırıklığı yaratır.
Bu durum, onun hoparlör tasarımı ve psikoakustik bilimi – sesin insan tarafından algılanışı alanlarında yoğun araştırmalar yapmasına neden olur.

Bu sayede Dr Bose, canlı müziğin duygusal etkisini sağlamakta yardımcı olan yeni tasarım kavramları bulmuştur.

Bose Corporation, 1968 yılında, 901® Direct/Reflecting® hoparlör sistemini piyasaya sunarak kendisini tanıtmıştır. Bu süreç ile beraber, Bose, hayattaki gerçek sesleri yeniden üretebilme konusunda getirdiği yeni standartlar ile dünya çapında kabul görmeye başlamıştır.

Bose tarafından yaratılan büyük teknolojik yenilikler listesi büyümeye devam etmektedir. Ondört yıllık araştırma, bizim ödüllü Wave® radyo ve Acoustic Wave® müzik sistemlerimizde bulunan, akustik dalga kılavuzu teknolojisinin gelişimini sağlamıştır.

Acoustimass® hoparlör teknolojisinin piyasaya sunulması, hoparlör boyutları ve ses arasındaki ilişkiye dair geleneksel düşünceleri yeniden biçimlendirmiştir. Avucunuzun içine sığacak küçüklükteki hoparlörler, bu boyutlardaki hoparlörlerden çıkması olanaksız olarak düşünülen ses kalitesi üretmiştir.

Alanlar ve diğer geniş mekan uygulamaları için tasarlanan Auditioner® ses gösterimi teknolojisi, tarihi varsayımları ses sistemi tasarımından kaldırmaktadır. Bu teknoloji, inşaatçılara, mimarlara ve tesis yöneticilerine, hiçbir donanım daha yerleştirilmeden ve hatta bina daha proje aşamasındayken, bir Bose sisteminin binalarında nasıl bir ses üreteceğini tam olarak duyma olanağını vermektedir.

Bose Lifestyle® sistemlerinde bulunan tescilli Bileşik sistem tasarımı, bütün ev ses çözümleri için yeni standartlar getirmiştir. En iyi sesi üreten, müzik ve ev sinema sistemlerini kullanma şimdiye kadarki en kolay ürünler olmak üzere tasarlanmışlardır.

Günümüzde, kaliteli sesin önemli olduğu her yerde Bose’u duyabilirsiniz. Olimpiyat oyunlarından, Sistine Şapeli’ne kadar. NASA’nın uzay mekiklerinden, Japon Ulusal Tiyatrosuna kadar. Evde ve yolda, geniş açık alanlardan küçük semt dükkanlarına ve lokantalara kadar, ses alanındaki en saygın isimlerden birinin – Bose’un – gerçekçiliğini duyabilirsiniz.